Aktuality Radka Vlka

Máme rádi dechovku

V neděli 23. září jsme v Tančírně Panském domě odehráli už čtvrtý koncert pod názvem "Máme rádi dechovku". Už tradičně šlo o repertoár složený výlučně z polek, valčíků, pochodů a lidových písní. Nadšené posluchače si vystoupení našlo i letos. Zpěvem nás opět doprovodilo populární pěvecké duo Zdena Pavlasová a Slávek Kubát. 

Koncert při příležitosti oslav 100 let republiky ve Ždírci

I dechový orchestr mladých oslavil 100 let republiky. Kvůli malému pódiu v kině ve Ždírci nad Doubravou jsme se museli sejít v omezeném počtu - 33 členů. Přesto jsme podali suverénní výkon. Koncert jsme zahájili hymnami České a Slovenské republiky. Další skladby byly již k pobavení a dobré pohodě. Ať už šlo o swingovou, dechovou či muzikálovou hudbu, povedlo se nám vše odehrát na jedničku. Ozdobami koncertu byla pěvecká vystoupení Zdeny Pavlasové, Aleny Fuxové a Slávka Kubáta. Skvělé sólo na trubku předvedl Ondřej Nepovím, který navíc společně s Alenou Fuxovou odzpíval i proslulou skladbu Something stupid od Franka Sinatry. Vystoupení se nám povedlo, zažili jsme standing ovation,  což jsme zase my rádi odměnili dalšími třemi skladbami. Jsme vděčni za pozvání do Ždírce, máme radost z vřelého přijetí nás i naší hudby a věříme, že jsme zde nehráli naposledy. Doufejme, že příště to bude již v plném počtu.

Svatocecilský koncert

Svátek svaté Cecílie oslavil Dechový orchestr mladých tak jako každý rok koncertem k její poctě. V prostředí hotelu Fantazie jsme nastoupili před plným hledištěm. Průvodní slovo pronesla Hanka Turková, která poutavě všem představila, svatou Cecílii a celý její život. Náš orchestr předvedl osm skladeb. Šlo o souhrn velmi rozmanitých žánrů. Sólovou skladbu na klarinet zahrál Lukáš Kopecký a na trubku Ondřej Nepovím, který následně spolu s Mgr. Alenou Fuxovou i zazpíval. Mgr. Alena Fuxová zazpívala také další skladby a její vystoupení byla ozdobou našeho koncertu. I letos jsme pozvali hudebního hosta. Tentokrát jím byl akordeonový soubor POHODA z Havlíčkova Brodu. I jim se vystoupení velmi zdařilo. Obecenstvu s velkým úspěchem představili skladby lidové, dechové, ale i moderní. Nakonec se oba soubory sešli na příjemném rautu. Doufáme, že naše spolupráce bude pokračovat. 

Česká mše vánoční v Přibyslavi

Česká mše vánoční k Vánocům již neodmyslitelně patří. Hraje se téměř po celém světě a náš orchestr ani v této oblasti nezůstává stranou. Skladba je původně pro jiné nástrojové obsazení, ale náš dirigent Mgr. Alois Štěrba se zhostil nelehkého úkolu a celou mši pro náš dechový soubor upravil.

V předvánočním čase jsme již potřetí vystupovali na pódiu s toutu verzí České mše vánoční od Jakuba Jana Ryby. Letošní rok jsme se předvedli v kulturním domě v Přibyslavi. Pěveckých partů se opět ujal Chotěbořský chrámový sbor od varhan sv. Jakuba. Celé vystoupení slovem provázel náš bývalý člen - otec Petr Zadina.

I díky pečlivým přípravám se nám povedlo předvést výborný výkon a publikum nás ocenilo dlouhým potleskem. Řada našich členů řadí Českou mši vánoční k nejkrásnějším věcem v našem repertoáru.

Doufáme, že i za rok budeme v této předvánoční tradici pokračovat. A vy tak budete mít znovu možnost poslechnout si unikátní Českou mši vánoční v podání Dechového orchestru mladých Chotěboř. 

Jarní charitativní koncert

K jaru v Chotěboři neodmyslitelně patří i náš Jarní koncert. Letos jsme uspořádali v pořadí už 9. ročník. V sobotu 4. května jsme v Hotelu Fantazie předvedli to nejlepší, co jsme poslední půl rok trénovali. Po celou dobu jsme se poctivě připravovali a v závěru absolvovali i speciální soustředění, abychom se vyvarovali všech chyb a mohli koncert odehrát tak, jak umíme nejlépe. Letos jsme vsadili na excelentní sólisty, kteří se ukázali hned v několika skladbách. Ať už šlo o klarinet, tenor, trubku či příčnou flétnu, všichni předvedli famózní výkony. Řada skladeb byla doprovázena zpěvem Aleny Fuxové a Ondřeje Nepovíma. Celý koncert milým slovem odmoderovala naše členka Hanka Turková. Dobře vybraný repertoár a poctivá příprava se vyplatili, za což nás posluchači ocenili dlouhým potleskem ve stoje. Jako přídavek jsme proto museli zahrát dokonce tři skladby a publikum odcházelo spokojeno a dobře naladěno. I letos výtěžek z koncertu putoval na dobrou věc. Rozhodli jsme se podpořit handicapovaného Petříka, který kvůli vážné nemoci před časem přišel o maminku. Nyní se o něj stará jeho sestra a vybrané peníze oběma pomohou v jejich nelehké situaci. Moc děkujeme všem, kteří na náš koncert přišli a přispěli. Těšíme se na další setkání. 

DOM na ZUŠ Open + Koncert orchestru Vlašanka ze Spišských Vlachů

V pátek 31. května cca od 17 hodin na chotěbořském náměstí se náš orchestr předvede v rámci celorepublikové akce Základních uměleckých škol pod názvem ZUŠ Open. Každoročně se koná pod patronátem operní pěvkyně Magdaleny Kožené. Po ukončení celé akce nám bude ctí v Chotěboři přivítat hudební přátele z orchestru Vlašanka ze Spišských Vlachů z východního Slovenska. Velmi se těšíme na jejich vystoupení, které bude následovat hned po našem. Zajímavostí obou koncertů bude výměna dirigentů u několika skladeb. Kapelník a vedoucí dechové hudby Vlašanka pan Rastislav Kožár oddiriguje dvě skladby hrané našim orchestrem a naopak pod taktovkami dirigentů DOM zahrají naši milí hosté. Pokud jste milovníci dobré dechové hudby, přijďte si oba soubory na náměstí TGM poslechnout.

Dny města Chotěboře

V sobotu 15. června jsme vystoupili v rámci oslav Dne města Chotěboře.